Zamartwianie się – jak z tym przestać i zacząć żyć?

Badania wykazują, że 40% rzeczy, o które się martwimy, nigdy się spełnia. 30% dotyczy spraw, które się już zdarzyły w przeszłości, a jedynie 8% spraw o które się martwimy zdarza się naprawdę.

Poniżej przedstawiamy 10 krótkich porad zaczerpniętych z książki Dale Carngie „Jak przestać się zamartwiać i zacząć żyć” („How to Stop Worry and Start Living”), które mogą pomoc z przezwyciężeniem problemu.

1. Podziel życie na krótsze odcinki czasu – skup się na chwili bieżącej i na tym co dzieje się dzisiaj. To jest wszystko co możesz kontrolować.

2. Śpij – spróbuj wypocząć zanim zaczniesz zmierzać się z rzeczywistością. W chwili zmęczenia problemy się wydają większe i gorsze niż w rzeczywistości.

3. Oswój się z nieuniknionym – istnieją rzeczy, których nie możesz kontrolować. Jeżeli taki przypadek dotyczy ciebie, zaakceptuj to. Zaplanuj jak zmierzyć się z problemem i idź dalej.

4. Spróbuj zmierzyć się z problemami – być może nie są takie straszne jak się wydają? Pomocne mogą być 3 pytania:

– Co takiego najgorszego może się zdarzyć?

– W jaki sposób mogę się przygotować na najgorsze?

– W jaki sposób mogę polepszyć sytuację?

5. Policz wszystkie pozytywne wydarzenia, które zdarzyły się w ostatnim czasie – bardzo często przejmujemy się drobiazgami i zapominamy o wszystkich dobrych rzeczach, które nas spotkały.

6. Nie zamartwiaj się przeszłością – co się zdarzyło, już się nie odstanie. Wyciągnij lekcje i przejdź dalej.

7. Zajmij się czymś – to pomoże rozproszyć twój umysł z rzeczy problemowych.

8. Wyciągnij średnią z poprzednich doświadczeń, które były powodem zmartwień – zapytaj się ile z tych rzeczy zdarzyło się naprawdę?

9. Pamiętaj, że niesłuszna krytyka może być tak naprawdę ukrytym komplementem.

10. Twórz szczęście dla innych – badania pokazują, że wykonując dobre uczynki uaktywniamy w mózgu neuroprzekaźniki, które są połączone z pozytywnymi uczuciami, co obniża poziom stresu i lęków.

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.