Z jakim problemem mogę się zgłosić do psychologa?

Wiele osób wzbrania się przed wizytą u psychologa. Mimo problemów, z którymi się borykają, bardzo trudno im wykonać ten pierwszy krok.

W Polsce pokutuje niestety echo wizji psychologa jako lekarza dla ludzi nie do końca „normalnych”. Dla Polaka wizyta u psychologa wiąże się z przyznaniem przed samym sobą, iż nie potrafi poradzić sobie z własnymi problemami.

W krajach takich jak Niemcy czy chociażby Stany Zjednoczone wizyta u psychologa jest traktowana jako przejaw troski o samego siebie i o własne zdrowie. Poza względami ekonomicznymi, różnicą tkwiącą u sedna tych dwóch postaw, jest chyba nieumiejętność przyznania się wielu Polaków do własnych, chociażby drobnych słabości. Tymczasem każda osoba ma prawo, do bycia od czasu do czasu słabą, zagubioną i potrzebującą wsparcia innych.

Drugi obowiązujący polski mit, z którym zdarzyło się nam spotkać, wyznaje zasadę, że psycholog jest specjalistą od „wielkich” problemów, należy więc się do niego zwracać tylko w przypadkach ostatecznych – w momencie, gdy pogrzebana została jakakolwiek inna możliwość ratunku. Weryfikacja tego błędnego założenia jest bardzo prosta. Po pierwsze psycholog jest zwykłym człowiekiem, pracującym dla zwykłych ludzi i pomagającym radzić sobie ze zwykłymi, zarówno bardzo małymi jak i dużymi problemami. Drugie sprostowanie polega na odpowiedzi na proste pytanie: czy do lekarza ogólnego, chodzimy wtedy gdy zwykłe zapalenie gardła zdąży przekształć się w obustronne zapalenie płuc i oskrzeli, czy też wtedy gdy to zapalenie gardła odczujemy? Tak samo ma się sytuacja z psychologiem.

Do psychologa, możesz przyjść i zwyczajnie w świecie porozmawiać. Nawet wtedy gdy twój problem nie jest zbyt wielki.


Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.