Mam problem – w jaki sposób uzyskać pomoc psychologiczną?

Aranżacja wizyty u psychologa nie jest skomplikowana. Po pierwsze musisz zdecydować, czy chcesz uzyskać pomoc w ramach poradni posiadającej umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy prywatnie.

W przypadku poradni posiadającej umowę z NFZ

Przed wizytą potrzebne jest okazanie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (tak samo, jak w przypadku lekarza pierwszego kontaktu). Zaletą tego typu wizyty jest niski koszt, gdyż usługa jest refundowana przez NFZ.

Listę miejsc świadczących usługi w ramach NFZ możesz sprawdzić poprzez formularz wyszukiwania świadczeń.

Jeśli nie jest to nasza pierwsza wizyta u psychologa i posiadamy dłuższą historię wizyt w innych placówkach psychologicznych -wskazane jest, aby dostarczyć aktualnemu psychologowi dokumentację dotychczasowych badań i oddziaływań.

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu?

Aby zapisać się do psychologa jest wymagane skierowanie. Zacznij od wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu, poproś o skierowanie. Zapytaj gdzie jest najbliższa Poradnia Zdrowia Psychicznego. Często także prywatne instytucje maja umowy z NFZ i przyjmują pacjentów w ramach ubezpieczenia. Niestety jak z każdym specjalistą trzeba się liczyć z tym, że terminy bywają odległe.

W przypadku lekarza psychiatry, jest inaczej – skierowanie nie jest wymagane.

W przypadku wizyty prywatnej

Jeżeli posiadasz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne np. opłacane przez twojego pracodawcę, zapoznaj się z warunkami świadczenia porad psychologicznych. W zalezności od pakietu może to być nieodpłatne świaczenie kilku porad w roku.

Jeżeli nie posiadasz dodatkowego ubezpieczenia i nie chcesz korzystać z poradni publicznej, możesz umówić się bezpośrednio z psychologiem oferującym pomoc prywatną. Bazę ofert usług psychologicznych znajdziesz np. w wyszukiwarce internetowej.


Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.