Do czego nam są potrzebne emocje?

emocje buźki

Emocje są reakcją na to, co zewnętrzne, na świat z którym się stykamy i jego elementy.

Nasze uczucia są „mroczne i splątane” twierdził w IXX wieku Benjamin Constant de Rebecque. Od tamtej pory zapatrywanie większości ludzi na emocje i ich naturę nie uległo wielkim zmianom. Zdarza się, że uczucia, niczym przedziwne stwory, całkowicie nas opanowują i niewiele z nas potrafi radzić sobie z nimi w skuteczny i efektywny sposób.

Atrybuty emocji

Emocje różnią się między sobą trwałością, ogólnym zabarwieniem (przyjemne-nieprzyjemne) i skalą intensywności (gwałtowne-łagodne). Reakcje emocjonalne naszego organizmu, widoczne są najwyraźniej w naszej mimice. Wyraz twarzy człowieka w zależności od przeżywanych emocji jest wspólny dla ludzi na całym świecie i wolny jest od uwarunkowań kulturowych. Z kolei częstotliwość przeżywania niektórych typów emocji jest po części uwarunkowana kulturowo, np. Amerykanie i Japończycy dłużej przeżywają emocje radości i smutku niż inne ich typy, takie jak: lęk, gniew czy poczucie winy.

Do czego służą emocje?

Emocje pełnią funkcję przystosowawczą – sprawiają, że odczuwamy przyciąganie i chęć kontaktu z osobami, które lubimy. Unikamy natomiast wszystkiego tego, co jest dla nas nieprzyjemne. Sprawiają, że szukamy możliwości tworzenia i zmieniania relacji w odniesieniu do zachodzących zdarzeń. Są to więc niejako narzędzia, ukierunkowujące nasze działania i motywujące nas do podążania za naszymi pragnieniami i namiętnościami i takich jakimi jest np. realizacja swoich marzeń.

Jako przykład może służyć uczucie irytacji lub gniewu. Oba stany często są postrzegane jako coś negatywnego. Tymczasem można na nie spojrzeć z perspektywy przystosowawczej – pozwalają nam uzmysłowić sobie, że coś jest nie tak w naszym życiu. Kwestie, które były zepchnięte na granicy postrzegania, które podświadomie nam nie odpowiadają, poprzez emocje przechodzą do sfery świadomej. W zależności od priorytetu danego problemu, możemy odczuwać jedynie irytację, lub w przypadkach kiedy jest potrzebne natychmiastowe działanie, opanowuje nas gniew.

Umiejętność rozpoznawania emocji zarówno jak u siebie jak i innych jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Dzięki samoświadomości własnych emocji jesteśmy w stanie dostrzec związek między naszymi myślami, uczuciami i działaniami. Pozwala nam to w pełni zrozumieć siebie – swoje wewnętrzne spory, oczekiwania i dążenia oraz co jest równie istotne – nasze relacje z drugim człowiekiem. Prawie wszyscy mamy naturalną zdolność rozumienia uczuć i motywów innych ludzi, jednak często możemy się mylić. Dzieje się tak, gdy jesteśmy zamknięci na to co komunikuje nam partner, zajęci sobą, pracą, własnymi problemami lub gdy zwyczajnie brak nam chęci i motywacji, aby zrozumieć drugą osobę. Dobra wola i cierpliwość są niezbędne, aby zrozumieć to, co odczuwa druga osoba.

Zespół Aspergera – jest to zaburzenie rozwojowe polegające na upośledzeniu funkcji społecznych, w tym przede wszystkim takich funkcji, jak: umiejętność nawiązywania relacji, rozpoznawanie intencji innych ludzi, rozumienie wyrazu twarzy, rozumienie dwuznaczności, niuansów, niedopowiedzeń oraz treści abstrakcyjnych.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.